Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Zdajemy sobie sprawę, że przed badaniem mogą pojawić się wątpliwości oraz pytania dlatego dbając o komfort i bezpieczeństwo naszych Pacjentów odpowiadamy na najczęstsze z nich.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Zdajemy sobie sprawę, że przed badaniem mogą pojawić się wątpliwości oraz pytania dlatego dbając o komfort i bezpieczeństwo naszych Pacjentów odpowiadamy na najczęstsze z nich.
Rezonans Magnetyczny
Poniżej prezentujemy listę odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają nam Pacjenci. Zachęcamy do zapoznania się z nimi a w razie wątpliwości kontakt z naszym personelem.
głowa
głowa z angiografią (wskazana m.in. przy bólach i zawrotach głowy niewiadomego pochodzenia)
głowa z kontrastem
głowa z angiografią oraz kontrastem
– oczodoły
– przysadka mózgowa
każdy odcinek kręgosłupa z kontrastem i bez kontrastu
cholangiografia (z oceną wątroby i trzustki bez podawania kontrastu)
miednica z kontrastem i bez kontrastu
(obejmuje: jajniki, jajowody, macica, odbytnica, węzły chłonne, pęcherz, prostata)
jama brzuszna z kontrastem i bez kontrastu
(obejmuje: wątroba, trzustka, śledziona, przewody żółciowe, nerki, nadnercza)
stawy: barkowy, biodrowy, kolanowy, skokowy
tkanki miękkie twarzoczaszki i szyi z kontrastem
Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego MRI (Magnetic Resonance Imaging) to bardzo nowoczesna, dokładna i całkowicie bezinwazyjna metoda diagnostyczna.
MRI nie wykorzystuje promieni rentgenowskich jak w tomografii komputerowej oraz tradycyjnie wykonywanych zdjęciach rentgenowskich, lecz zjawisko jądrowego rezonansu magnetycznego. Procedura ta jest oparta na właściwościach magnetycznych atomów protonów, z których składa się ludzkie ciało podobnie jak i wszystko inne na tym świecie. Do wykonania badania wykorzystuje się jedynie pole magnetyczne oraz fale radiowe, z tego powodu jest ono całkowicie bezpieczne nawet dla dzieci i kobiet w ciąży (po pierwszym trymestrze).
Badanie MRI jest metodą bardzo pomocną dla lekarza, dzięki niej można uzyskać obraz narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach (z każdej strony). Tak uzyskane „zdjęcie” dostarcza lekarzowi bardzo dużo dokładnych informacji odnośnie rozmieszczenia wielkości i składu badanych tkanek ciała.
Przy pomocy rezonansu magnetycznego możliwe jest także wykonanie badań czynnościowych i metabolicznych badanych narządów. Wiedza ta może mieć podstawowe znaczenie w sformułowaniu szybkiej i prawidłowej diagnozy. Przy pomocy aparatu MR można zbadać każdy prawie bez wyjątku zakątek ludzkiego ciała. Istnieją jednak sytuacje, w których diagnostyka MRI nie ma sobie równych.
Aparat rezonansu magnetycznego składa się z okrągłej tuby (gantry) do której Pacjent wjeżdża na ruchomym stole. W skład systemu rezonansu magnetycznego, oprócz magnesu wchodzą również tak zwane cewki gradientowe, dzięki którym powstają zdjęcia w różnych płaszczyznach oraz obrazy wielowarstwowe. Efektem pracy całego systemu jest hałas panujący podczas badania oraz nieznaczny wzrost temperatury ciała Pacjenta. Są to zjawiska normalne, które nie powinny budzić niepokoju.
W KABINIE
Po dokonaniu rejestracji i wypełnieniu Kwestionariusza medycznego dot. stanu zdrowia Pacjent zostaje poproszony o wejście do kabiny zamykanej od wewnątrz na klucz. W kabinie można zostawić odzież, torebkę i rzeczy osobiste. Technik poprosi Pacjenta o przygotowanie się do badania, usunięcie bezwzględnie wszystkich metalowych elementów garderoby, telefonu, kart płatniczych, kluczy, monet czy biżuterii.
W POMIESZCZENIU REZONANSU
Ze względu na panujący hałas w pomieszczeniu gdzie pracuje rezonans, Pacjent otrzyma także jednorazowe stopery/ zatyczki do uszów. Hałas może przypominać alarm samochodowy, mechaniczne wybijanie godzin w zegarze, turkot, wiertarkę itp.
Podczas badania stół może delikatnie zmienić swoją pozycję, gdyż automatycznie ustawia się do kolejnych etapów badania.
Technik ułoży Pacjenta na stole, który najpierw mechanicznie podniesie się do góry, a później wjedzie do tuby rezonansu. Technik opuszcza pomieszczenie. Zarówno Technik jak i lekarz nadzorujący badanie znajdują się za przeszkleniem w pomieszczeniu obok. Polecenia personelu medycznego są przekazywane Pacjentowi za pomocą mikrofonu.
Pacjent otrzymuje do ręki specjalny przycisk alarmowy, którym będzie może się posłużyć, gdyby zaistniała konieczność przerwania badania.
BADANIE
Badanie, w zależności od rodzaju i zakresu trwa około 30 minut.
Przez cały ten czas Pacjent spoczywa nieruchomo, gdyż nawet najmniejszy ruch powoduje przerwanie badania. Bez znaczenia jest tutaj rodzaj badania, np. głowa lub kolano, całe ciało musi pozostać bez najmniejszego ruchu.
Pacjent cierpiący na klaustrofobię powinien zgłosić to personelowi przed badaniem, gdyż w tubie rezonansu jest bardzo mało przestrzeni, co u niektórych osób może wywołać lęk.
W pracowni nie podajemy żadnych leków ani środków uspokajających, w razie potrzeby Pacjent może zażyć je we własnym zakresie przed badaniem.
Podczas badania dziecka rodzic może być obecny w pomieszczeniu rezonansu, jednak musi zachować te same zasady i środki ostrożności dot. ubioru jak Pacjent.
PODANIE ŚRODKA KONTRASTUJĄCEGO
Niektóre badania wymagają podania dożylnie kontrastu (środka cieniującego), o czym w dniu wizyty decyduje nasz lekarz radiolog. W naszej pracowni podawany jest Gadovist, który jest bezpieczny i nie powoduje alergii nawet u osób, u których stwierdzono uczulenie na kontrast jodowy podawany podczas badania tomografem komputerowym. Jednakże wszelkie zdiagnozowane przypadki uczulenia na leki lub środki kontrastujące należy zgłosić podczas wypełniania Kwestionariusza medycznego przed badaniem. Pacjent ma prawo nie wyrazić zgody na podanie kontrastu, jednak jego brak może nie dać obrazu badania na tyle dobrej jakości, żeby lekarz mógł wykonać jego opis (za takie sytuacje pracownia nie ponosi odpowiedzialności).
PRZECIWWSKAZANIA WZGLĘDNE DO WYKONANIA BADANIA MRI
W przypadku przeciwwskazań względnych badanie może zostać wykonane w przypadku pisemnego oświadczenia lekarza kierującego, o braku przeciwwskazań do wykonania zleconego badania.
Każdorazowo należy zgłosić personelowi:
PRZECIWWSKAZANIA BEZWZGLĘDNE DO WYKONANIA BADANIA MRI
Badanie rezonansem magnetycznym warto wykonać zwłaszcza w następujących dolegliwościach i schorzeniach:
Ze strony ośrodkowego układu nerwowego:
Ze strony tkanek miękkich i układu kostno-stawowego:
Ze strony klatki piersiowej, śródpiersia, jamy brzusznej i miednicy:
Metoda rezonansu magnetycznego jest niezbędna do precyzyjnej diagnostyki:
– w rejestracji Livmed w godzinach pracy pracowni (osobiście lub przez osoby upoważnione – wyłącznie osoby, które są wskazane przez Pacjenta w dniu badania na Formularzu zgody na badanie)
– Pacjentom prywatnym proponujemy nieodpłatną wysyłkę Pocztą listem poleconym
Wszystkim Pacjentom chcącym odebrać opis osobiście, wysyłamy SMS z informacją potwierdzającą dostępność wyniku.
Pytanie o przybliżony termin odbioru wyniku proszę kierować do osoby w rejestracji, bezpośrednio po badaniu.